Telemedicin handler om, at borgere ved hjælp af digitalt udstyr kan foretage målinger hjemmefra på egen hånd og sende dem til deres behandler.
Indsatsen tager afsæt i en evidenskortlægning som Aalborg Universitet har udarbejdet. Den viser at der er en særlig effekt af telemedicinske løsninger for borgere med type 2 diabetes. Projektet vil gennem et antal pilotafprøvninger arbejde sig frem til telemedicinske tilbud som kan implementeres i fuld skala i hele Nordjylland. Der er til projektet tilknyttet et forskningsspor.
Projektet gennemføres som et fælles projekt med det telemedicinske samarbejde mellem Region Nordjylland, de nordjyske kommuner og almen praksis, TeleCare Nord. Derfor anvendes de telemedicinske løsninger TeleCare Nord bruger til KOL og hjertesvigtspatienter, hvor der allerede er skabt integration til den nationale telemedicinske infrastruktur og lavet rammer for drift og support.
Kontakt digitaliseringsansvarlig Tina Archard Heide på tah@rn.dk eller telefon 40159708